tým nočních šifrovacích her

Popocatepetl

úvod členové naše účasti fotografie reportáže kniha návštěv odkazy

Zacyklení 2010

autor: Pavel

Proč jednou nezkusit šifrovačku na kole? Už několikrát mě to dříve napadlo, ale nikdy jsem nic podobného nerealizoval. O to raději jsem se přihlásil na první ročník Zacyklení. Magické datum 10.10.2010 slibovalo hodně :-). Náš tým se sice neskládal snadno, ale nakonec ke třem tradičním členům Popocateptlu přibyla nově Katka, a tak jsme byli kompletní. Takže seřídit brzdy, namazat řetěz, nafouknout kola a začínáme …

Start byl v půl deváté na Jenerálce, což hlavně pro mě byl dost neřešitelný úkol. Vstát v neděli před sedmou, vláčet se přes celou Prahu a pak ještě bloudit v Dejvicích. Ale nakonec jsem přijel skoro včas, a tak jsem dokonce stihnul i „startovní výstřel“. Velké štěstí bylo, že předpověď na celý den slibovala úžasné počasí, což celou hru všem maximálně zpříjemnilo. I když ráno byla pekelná zima :-(. A to se nám ještě první šifra vůbec nevyvedla. Hledali jsme nějaké jednoduché řešení a to stálo nepřicházelo. Asi po 45 minutách, kdy jsme byli na startu již sami, kapitulujeme a jedeme pro nápovědu. Konečně se všichni rozehříváme a pak už jde všechno mnohem lépe :-). S nápovědou tajemnou mřížku řešíme poměrně rychle a jedeme na sever ke svatému Juliánu:-).

Přesun na dvojku, teda spíš na jedničku byl poměrně hladký, i když pořád do kopce. Tam potkáváme spoustu týmů a naše odhodlání vzrůstá. Navíc jak morseovku tak posloupnost znaků řešíme poměrně rychle a tak brzy už sedíme u rybníka v Dobrovízu. Je ale už poledne. Čas plyne strašně rychle a to jsme ještě bohužel ztratili několik minut dohledáváním stanoviště, protože jsme si řešení DOBROVI NADRZ přeložili jako Dobrovíz nádraží :-). A ono to bylo tak prosté. Předpověď počasí ale vychází na 100%, a tak nějaký ten kilometr navíc nevadí. Navíc šifra v Dobrovízu souvisí s DNA, kterou již Radim předluštil na předchozím stanovišti u Čičovického Kamýku, a tak nám to jde poměrně snadno. Asi za dvacet minut už víme kam dál a jedeme už na čtvrté (se startem páté) stanoviště, které je u kláštera v Hájku.

Tady nejvíce oceňujeme naše dvojkolé přítele. Přesuny jsou přibližně šest kilometrů, což pohodovým tempem dáváme za 15 – 20 minut. A skoro bez námahy :-). To přesun pěšky by byl pořádný opruz. Ale už jsme u kláštera, kde na nás čeká schodovitá šifra a také možnost využití zkratky na sedmičku. Protože ale do cíle je stále poměrně dost času, šifru řešíme zase rychle, tak neváháme a jedeme dál. Navíc v naší povaze není si nic zlehčovat :-). Na dalším stanovišti ale máme smůlu a šifru někdo ukradl. Je umístěna u záchodků, které tu mají cizokrajní stavbaři, a tak je dost pravděpodobné, že zadání někdo použil na zcela jiné účely než bychom chtěli. Každopádně musíme čekat asi 50 minut, než orgové šifru doplní, což bohužel zastaví náš dobře namazaný stroj. Pětku sice řešíme opět docela rychle, ale další stanoviště se šestkou se nám stane osudným. Navíc 50 minutový extra čas do cíle, který logicky od orgů získáváme, už vychází do tmy, takže je to docela handicap.

Orgové samozřejmě nemůžou za to, že jsme šestku nelouskli. A to jsme na ní přijeli jako čtvrtí. Od začátku jsme věděli jak to řešit, ale bohužel šifra byla tak nejednoznačná, že jsme tohle řešení po nějaké době opustili. Najít 26 čísel v textu, jež kódovaly abecedu podle článku o DNA, nás napadlo, ale v textu bylo čísel asi 33 a navíc ještě popisky pod obrázky atd. Které z čísel se měly použít a které ne, nevím doteď. Stále se ještě na stránkách Zacyklení neobjevily řešení šifer. Chvilku po šesté jsme to zabalili a když zjistili, že jsme nejvíce od Prahy jak jen to jde, odstartovali jsme si svoje Zacyklení :-). Ale tentokrát pěkně po tmě. Po dvou hodinách cyklokrosového přeběhu přes pole, cross country přes skládku a silničního závodu pod lampami na Zličíně se konečně dostáváme na metro Zličín. Asi v půl devátý večer :-).

Takže první ročník máme za sebou. Náramně jsme si ho užili a doufáme, že na druhém orgové vychytají drobné chybky. Byla to taková rychlošifrovačka, protože na jednu šifru i s přesunem byla hodina. Šifry sice řešitelné, ale i tak šibeniční termín. Použít nápovědu znamenalo už skoro nemít šanci dojet. A pak ten termín od svítání do svítání je dost zranitelný. Něco se pokazí a je problém. Určitě by takové hře slušel nějaký prázdninový termín. Přece jenom na kole člověk snáší špatné počasí mnohem hůře než pěšky. Jen tak se nezahřeje a když z kola sleze a je ošklivo, tak je velmi rychle zima. Ale když orgové zaručí počasí jako letos, tak říjen je ideální :-).

zpět
.-^-. vypracoval Ladosik (c) 2007-2011, ladik.liten.cz